vendredi, 21 octobre 2016 14:58

Plastyka mięśni w trakcie zabiegu plastyki brzucha

Plastyka brzucha jest jedną z najbardziej rozległych i największych operacji współcześnie wykonywanych z zakresu chirurgii plastycznej. Przebyte ciąże czy znaczne wahania wagi są skutkiem rozciągnięcia nie tylko skóry, ale również mięśni brzucha, dlatego często w trakcie zabiegu plastyki brzucha modeluje się również mięśnie brzucha. Na czym polega ten zabieg? Czy jest ryzykowny?


Brzuch jest jednym z najbardziej problematycznych i „opornych” na działanie konwencjonalnych metod odchudzających obszarów ciała. Kiedy mimo stosowania diety i ćwiczeń charakterystyczna „oponka” nie znika, część pacjentów posuwa się do bardziej radykalnych rozwiązań. Współczesna chirurgia plastyczna dysponuje różnymi technikami modelowania brzucha. Jedną z nich jest abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha (na czym polega zobacz tutaj: www.tourmedica.pl/blog/na-czym-polega-plastyka-brzucha/.)

 

„Chcę zaznaczyć, że zabieg ten nie jest sposobem leczenia otyłości. Nie da się też usunąć dzięki niemu wszystkich blizn i rozstępów, zwłaszcza tych w środkowej i górnej części brzucha. Operacja daje najlepsze wyniki u pacjentek, których waga nie odbiega znacznie od normy, proporcjonalnie zbudowanych, których problemem są wiotkie mięśnie brzucha i nadmiar luźnej skóry. Zabieg nie jest dla osób otyłych i cierpiących na choroby przewlekłe jak cukrzyca i nadciśnienie” – podkreśla w rozmowie z portalem polki.pl dr Małgorzata Chomicka-Janda, chirurg plastyk.

Kto jest kandydatem do plastyki mięśni podczas zabiegu abdominoplastyki?

Abdominoplastyka to najbardziej spektakularny, ale też i najbardziej inwazyjny sposób modelowania brzucha. Polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic brzusza i podbrzusza. Często plastykę brzucha łączy się z plastyką mięśni, które z różnych powodów uległy osłabieniu.

Plastyce brzucha poddają się głównie kobiety po przebytych ciążach, u których występuje problem w postaci osłabienia wytrzymałości mięśni. Rozciągnięte w trakcie kolejnych ciąż mięśnie, a także nadmiar zwiotczałej skóry i tkanki podskórnej to główne wskazania do abdominoplastyki. Zmiany będące następstwem ciąży nie u wszystkich pań cofają się po porodzie, a plastyka brzucha jest nierzadko jedynym sposobem na przywrócenie talii.

Ponadto mięśnie ulegają osłabieniu w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem znacząco zmniejsza się wytrzymałość komórek skóry oraz mięśni. Abdominoplastyka może odwrócić negatywne skutki starzenia się oraz wzmocnić mięśnie.

Młode mamy oraz osoby dojrzałe nie są jedynymi kandydatami do plastyki brzucha. Operacja korekcyjna powłok brzusznych obejmuje również korektę zniekształceń pooperacyjnych. Ponadto plastykę mięśni brzucha wykonuje się również u pacjentów, u których powłoki brzuszne uległy osłabieniu w wyniku gwałtownego spadku wagi.

Przebieg zabiegu abdominoplastyki całkowitej

Abdominoplastyka całkowita obejmuje wycięcie nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej oraz plastykę mięśni brzucha. Należy mieć świadomość, że to rozległa operacja, po której na brzuchu pozostaje widoczna blizna. Jeśli pacjent uświadomi sobie niedogodności wynikające z faktu poddania się operacji, będzie zadowolony z rezultatów, gdyż plastyka brzucha zapewnia doskonałe efekty kosmetyczne.

Abdominoplastykę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a operacja wymaga od pacjenta niezbędnego przygotowania. Przynajmniej 12 godzin przez zabiegiem nie można spożywać posiłków. Operacja trwa od 3 do 5 godzin. Chirurg wykonuje nacięcie od biodra do biodra, bezpośrednio nad linią włosów łonowych, a następnie – oddzielne napięcie wokół pępka. Mięśnie zostają zebrane razem i zszyte, co bezpośrednio wpływa na ich wzmocnienie i zmniejszenie obwodu brzucha, a w przyszłości ma zapobiec powstaniu przepukliny brzusznej. Nadmiar skóry i tkanki podskórnej wycina się, wytwarzając nowe miejsce na pępek.

Pacjenci musi pozostać w klinice minimum przez 2-3 dni. W tym czasie pacjent otrzymuje dożylne środki przeciwbólowe i jest unieruchomiony. Do codziennej aktywności można wrócić po około 14 dniach, jednak powrót do pełnej sprawności trwa od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.