lundi, 03 juillet 2017 07:22

Domowe sposoby na piękną skórę

Zima odeszła w niepamięć, ale pozostawiła niechlubną pamiątkę na skórze: zanieczyszczenia, przesuszenia, łojotok czy też pęknięte naczynka krwionośne. Te zaniedbania to wynik nie tylko złych warunków pogodowych, ale również niewłaściwej pielęgnacji oraz diety ubogiej w witaminy i mikroelementy (1). Problemy skórne wpływają również na samopoczucie i mogą obniżyć nastrój. Mamy jednak dobrą wiadomość: wiele z tych dolegliwości można pokonać lub złagodzić za pomocą domowych sposobów.

 

Piękna cera – domowe sposoby

Babcine rady dotyczące pielęgnacji cery po latach okazują się zaskakująco aktualne. Dawniej kobiety nie miały powszechnego dostępu do kosmetyków, a ich cery prezentowały się dobrze. Dziś coraz rzadziej stosuje się naturalne maseczki z warzyw i owoców. Argumentem jest przekonanie, że maski z owoców zawierają składniki niewiadomego pochodzenia, konserwanty, pestycydy, związki ołowiu oraz pogląd, że takie działanie jest po prostu niekuteczne (1). Tymczasem naturalne maski są bardziej nasycone, działają intensywniej i pozwalają na szybsze wnikanie substancji aktywnych do skóry. 

Piękna skóra – co możesz zrobić w domu?

Od czego zacząć domową pielęgnację cery? Warto trzymać się trzech podstawowych kroków związanych z dbaniem o skórę: (1)

  • oczyszczanie – nie zapominaj o oczyszczaniu skóry dwa razy dziennie. Można użyć do tego mleczko domowej roboty (na przykład z banana, jogurtu naturalnego, owsianki i oleju migdałowego) lub sklepowego żelu do mycia twarzy. Naturalne mleczko przygotuj na kilka porcji i przechowuj w lodówce.
  • tonizowanie – czystej skórze warto pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu pH. Naturalny tonik można przygotować m. in. z ogórka, aloesu i wody mineralnej.
  • nawilżanie – bardzo ważny punkt w pielęgnacji, którego nie sposób pominąć. Warto użyć kremu lub połowy ogórka i jogurtu naturalnego.

Warzywa, zboża i nabiał zawierają mnóstwo witaminy C, magnezu, potasu, białka i wiele innych witamin i mikroelementów, które pomagają usunąć zanieczyszczenia skóry i nadać jej blask.

Nawilżanie skóry domowymi sposobami

Aby dobrze nawilżyć skórę, warto robić to dwutorowo: (1)

  • wewnętrznie
  • zewnętrznie

Ten pierwszy rodzaj odnosi się do picia wody mineralnej, najlepiej butelkowej oraz soków owocowych wyciskanych ręcznie. Nawilżanie z zewnątrz to oczywiście stosowanie kremów, maseczek i peelingów, najlepiej zawierających produkty bogate w witaminę C (kiwi, grejpfrut, cytryna, kwaśne jabłka).

Domowe nawilżanie i wygładzanie skóry

Tanim i bardzo skutecznym sposobem na nawilżenie skóry jest maseczka z oleju kokosowego, cytryny i białek jajek. Aby wzmocnić efekt, warto dodawać do jedzenia przyprawy korzenne: imbir, cynamon, kardamon. Zawierają wiele antyoksydantów, poprawiają nie tylko wygląd cery, ale również perystaltykę jelit.

Samodzielnie możesz stosować masaż twarzy: kolistymi ruchami od dołu szyi do góry tak, jakbyś chciała wygładzić zmarszczki. Masaż poprawia ukrwienie skóry i utrwala działanie kosmetyków. Przeczytaj więcej na ten temat na pielegnacja.expert i zadbaj w profesjonalny sposób o swoją skórę.

  1. Gwarek K. Jak być piękną na wiosnę? Farmacja Praktyczna. 2008;4(10):37-40