Montag, 10 Oktober 2022 11:41

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Ekologiczne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych

Czujniki do monitorowania cieczy Czujniki do monitorowania cieczy pexels

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę własnego domu jednorodzinnego. Jest to dobry moment na to, by zaplanować ekologiczne rozwiązania, które posłużą nam, jak i środowisku. Kiedy w pobliżu nie ma kanalizacji, warto zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Dziś podpowiemy Ci, jak to zrobić.

 

Czy budowa domowej kanalizacji ściekowej to Twój obowiązek?

To, czy na danym terenie można budować oczyszczalnie, orzeka lokalny samorząd, który poprzez stosowane uchwały decyduje, w jaki sposób na terenie powiatu, gminy będą gromadzone i odprowadzane ścieki. Pamiętaj, że jeśli chcesz dokonać takiej inwestycji na swojej posesji, musisz otrzymać odpowiednie zgody od lokalnych władz. Dlatego wiele osób, które wybrały działki na wsi lub w granicznych dzielnicach miasta, już na etapie planowania uwzględniły budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, gdyż wtedy, otrzymując zgodę na budowę, jednocześnie otrzymujemy zgodę na instalację oczyszczalni. Tym samym ograniczamy potrzebną dokumentację do minimum. Jeśli jednak chcemy zbudować takie rozwiązanie po czasie, należy liczyć się z tym, że zamiar takiej budowy (której wydajność na dobę wynosi poniżej 7,5 m3) musimy zgłosić w starostwie. Realizację inwestycji można rozpocząć dopiero po 30 dniach!

Jednak nie we wszystkich miejscach możemy pozwolić sobie na postawienie domowej kanalizacji jak oczyszczalnia ścieków. Oto, jakie warunki powinno spełniać miejsce budowy przydomowej instalacji ściekowej, w przypadku drenażu:

  • Znajdować się co najmniej 30 m od studni (także tej sąsiadującej).
  • Nitka drenażowa powinna mierzyć od 9 m do 25 m, a odstęp między nitkami nie powinien być mniejszy niż 1,5 m.
  • Odległość co najmniej 3 m od budynku mieszkalnych i użytkowanych przez człowieka.
  • Oczyszczalnia powinna znaleźć się w odległości co najmniej 3 m od krzewów i drzew.

Kiedy posiadamy odpowiednią zgodę i wybraliśmy już właściwe miejsce pod budowę przydomowej oczyszczalni, powinniśmy zastanowić się nad tym, który jej rodzaj będzie najbardziej optymalny dla naszego gospodarstwa domowego.

Przydomowa oczyszczalnia dopasowana do naszych potrzeb

Najpopularniejszym typem oczyszczalni, na którą chętnie decydują się mieszkańcy domów jednorodzinnych jest drenaż rozsączający. Są to rury ułożone w wykopie, które podłącza się do osadnika gnilnego i studzienki rozdzielającej. Ścieki przechodzą przez specjalny filtr osadnika, w którym beztlenowo zostają oczyszczone. Tlenowe oczyszczanie następuje dopiero w drenażu rozsączającym. Tego typu drenaż jest wyłącznie możliwy, gdy wody gruntowe występują na poziomie poniżej 2 m. Warto dodać, że jest to najtańsze rozwiązanie, stosunkowo łatwe w montażu, a także przynoszące dużą efektywność.

Kiedy nasz dom stoi na ciężkich glebach lub na terenie, gdzie występują wody gruntowe na wysokim poziomie, powinniśmy zastanowić się nad oczyszczalnią z filtrem piaskowym. Tu ścieki są oczyszczane przez filtr umieszczany w nasypie. Filtr ten jest oddzielony od gruntu specjalną folią. Ścieki wędrują przez niego do studni, a stamtąd do gleby.

Ekologicznym rozwiązaniem może okazać się także oczyszczalnia biologiczna, w której to umieszcza się filtrujące złoża biologiczne. To dobre rozwiązanie na małych działkach i dla miłośników ekologii.

Omówiliśmy krótko trzy najpowszechniejsze rozwiązania w przydomowych oczyszczalniach ścieków, choć istnieje ich więcej. Oczywiście każdy typ należy dopasować do warunków terenowych, poziomu wód gruntowych, a także zapotrzebowania naszego gospodarstwa domowego.

Warto dodać, że wybudowanie przydomowej oczyszczalni nie jest tanią kwestią. W zależności od typu takiej instalacji ceny wahają się od 6000-15000 zł. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnego szamba, oczyszczalnie jedynie na poziomie inwestycyjnym generują duże koszty. Samo użytkowanie jest niezwykle tanie, wynosi średnio 250 zł/rok. Jak widzimy, co ekologiczne to i ekonomiczne!

Akcesoria usprawniające działanie naszej oczyszczalni

Należy pamiętać, że po wybudowaniu oczyszczalni powinniśmy także odpowiednio dbać o jej sprawną i optymalną pracę. Ważne jest z jednej strony monitorowanie stanu cieczy, pracy poszczególnych elementów i ilości wkładu w filtrze, jak i odpowiednia konserwacja zbiornika. Jakie akcesoria warto kupić, by cieszyć się niezawodnym oczyszczaniem ścieków?

Regularnie wymieniane elementy oraz cykliczne czyszczenie zbiorników oczyszczalni może sprawić, że początkowo droga inwestycja zwróci się nam, pracując niezawodnie przez wiele długich lat. A my będziemy mieć pewność, że żyjemy w zgodzie z naturą.