Thursday, 27 February 2020 11:19

E-recepty, czyli nowa jakość w polskiej służbie zdrowia

E-recepty E-recepty

Na kompleksową cyfryzację polskiej służby zdrowia czekaliśmy od lat. Skuteczna wymiana informacji między wszystkimi jednostkami leczniczymi, szpitalami, aptekami, lekarzami - to coś, o czym marzą chorzy, a czego wciąż nie udało się jeszcze zrealizować w stu procentach.

Mimo wielu prób przeniesienia "papierkowych" informacji na formę elektroniczną, ciągle jeszcze nie mamy w Polsce całkowicie scyfryzowanej służby medycznej. Na szczęście małymi krokami zbliżamy się w tym kierunku, czego dowodem są chociażby wprowadzone od 1 stycznia 2020, obowiązkowe e-recepty.

E-recepta to nowa jakość w obsłudze chorych

System wdrażania nowoczesnych e-recept dawał ustawowo cały rok na to, by lekarze i specjaliści mogli się do niego przygotować. System ten wykorzystuje specjalnie przygotowaną stronę urzędową e-zdrowie i platformę P1, z której pomocą każdy lekarz może szybko i sprawnie wystawić elektroniczną receptę.

Przez cały rok 2019 lekarze mogli zarejestrować się na platformie i ćwiczyć wystawianie e-recept, a od 1 stycznia 2020 jest to już ich obowiązkiem. Pacjenci wprawdzie wciąż jeszcze mogą otrzymać obie wersje recepty: papierową i elektroniczną, ale z biegiem czasem system będzie zmierzał do całkowitego wyeliminowania formy papierowej, na rzecz elektronicznej. O zasadach wystawiania takich recept można poczytać na stronie https://4tune.pl/e-recepta-instrukcja-jak-wystawic, która została przygotowana po to, by ułatwić "spóźnialskim" lekarzom uzyskanie informacji o tym co wolno im w sprawie recept od 1 stycznia, a czego już im nie wolno.

Nowa jakość obsługi chorych to nie tylko oszczędności na tysiącach ton papieru zużywanego do tej pory do corocznego wystawiania recept, ale i komfort wynikający z drukowanego zapisu, wyróżniającego się pierwszorzędną czytelnością. Dzięki temu formatowi farmaceuci w aptekach nie będą już mieli problemów z odczytaniem tego, jakie leki zostały przepisane choremu. Cała dokumentacja, łącznie z wyraźną receptą znajdzie się w specjalnym systemie elektronicznym, do którego aptekarz może wejść i sprawdzić co dokładnie ma sprzedać klientowi. Żadnych pomyłek, żadnych wyzwań z odczytem i koniec z powrotami do lekarza i proszeniem, żeby wystawił receptę ponownie, bo nie da się jej przeczytać!

Co z receptami papierowymi?

Z biegiem czasu papierowa wersja recept odejdzie do lamusa. Zostaną jedynie nieliczne przypadki, w których lekarz będzie mógł wystawić choremu tradycyjną receptą. Pełną listę takich sytuacji znajdziesz na https://4tune.pl/erecepta.Wśród nich znajduje się m.in awaria systemu teleinformatycznego, a takich awarii w pierwszych miesiącach działania systemu może być wiele. Duża grupa lekarzy odkładała testowanie platformy do ostatniego dnia, więc istnieje prawdopodobieństwo przeciążeń, zawieszenia się systemu i innych nieprzewidzianych sytuacji. W takich właśnie momentach lekarz będzie mógł wystawić choremu starą, papierową receptę.

Dodatkowo istnieje też krótka lista konkretnych wyjątków, w których nie będzie wymagana e-recepta, a we wszystkich pozostałych sytuacjach lekarz będzie miał obowiązek, a nie jak dotąd tylko możliwość - wystawienia recepty elektronicznej.